Szekszárdi Nyomda Kft.
   


 
  
 
 


Országos rajzverseny SZEKSZÁRDI fordulója 10–14 éves gyerekek számára

Versenyszabályzat


Verseny elnevezése

PAPÍRMÁNIA avagy Szeretem az erdőt!

A verseny célja

"Mítoszok és tények a papírról" című kiadvány megjelentetése a rajzpályázat győztes rajzainak felhasználásával.

A papír használata a köznapi gondolkodásban egyre inkább összekapcsolódik a természetes környezet, az erdők pusztításával és az indokolatlan hulladékképzéssel. Az elektronikus kommunikációra egyre többen tekintenek úgy, mint a környezetkárosítás megállításának egyik eszközére. Ezzel egy időben sorra látnak napvilágot olyan tanulmányok, amelyek bemutatják, hogy a gyerekek manapság egyre kevesebbet olvasnak, főként csak kommunikálnak egymással és információkat továbbítanak. A kedvezőtlen tendenciáknak köszönhetően számos képességük romlik, ami jelentősen befolyásolja későbbi életpályájukat.

A verseny célja, hogy tényekkel és hiteles adatokkal bemutassa, a papír használata, a papíralapú kommunikáció nem veszélyezteti az ember környezetét. Nem jár nagyobb környezeti kockázattal, sőt környezetkímélőbb, mint a digitális eszközök használata. Fontos továbbá, hogy felhívjuk a gyerekek figyelmét a nyomtatott könyvek olvasására és az olvasás élményének egyediségére. Ugyancsak a kitűzött célok között szerepel a hazai nyomdák és szűkebb környezetük kapcsolatának erősítése, és a nyomdai szereplők társadalmi felelősségvállalásának támogatása.

A verseny résztvevői

10–14 közötti korosztály, egyéni vagy csoportos részvétel formájában. A jelentkezést akkor lehet elfogadni, ha a pályázó a beadási határidő előtt már betöltötte a 10. életévét, illetve még nem múlt el 14 éves. Csoportos részvétel esetén a csoport összes tagjának meg kell felelni a fenti korhatár-besorolásnak.

Nevezés feltételei

A versenyre saját kezűleg készített rajzzal lehet nevezni egy vagy több témában. A rajz elkészítésének technikája (ceruza, vízfesték, krétarajz stb.) nincs megkötve. A pályaműveket az alábbi témákban lehet megküldeni.

  1. Mítosz: A papírhasználat miatt csökken az erdők területe.
    Tény: Európában évente 1,5 millió, Magyarországon évente 7000 focipálya méretének megfelelő területtel nő az erdők területe.

    A tudatos erdőgazdálkodásnak köszönhetően folyamatosan nő az erdősített területek mérete. A skandináv országokban az egyik legnagyobb erdőtelepítők a papírgyárak. Európában tilos olyan alapanyagot felhasználni a papírgyártásban, amely illegális erdőpusztításból származik. 

  2. Mítosz: A papírgyártás miatt vágják ki az őserdőket.
    Tény: Az őserdőkben kivágott fák 80 százalékát az energia- és építőipar használja fel, a papírgyártás csak 7 százalékot.

    Az őserdők irtásának egyik fő oka a helyi lakosság mezőgazdasági tevékenysége. A kivágott famennyiség 55 százalékát az energiaiparban, 25 százalékát az építőiparban használják fel.

  3. Mítosz: Nagyon magas a papírgyártás szén-dioxid-kibocsátása.
    Tény: A nyomda- és papíripar a legalacsonyabb széndioxid-kibocsátó iparág, aránya 1 százalék.

    A papírgyártás során a gyárak több mint 50 százalékban megújuló energiaforrást használnak fel. Európában az egy főre jutó papírfelhasználás átlagosan évente 200 kg, amelynek előállításához mindössze annyi energia szükséges, amennyi egy családi autó fogyasztása 600 km-en.

  4. Mítosz: A papírhasználat pazarló, ezért káros a környezetre.
    Tény: A papír a legtöbbször újrahasznosítható az összes anyag közül.

    Szemben a műanyaggal vagy fémekkel a papír a legtöbbször újrahasznosítható alapanyag. Teljes életciklusa alatt 5-6 alkalommal használható fel újra. A legutolsó újrahasznosítás egyik formája a tojástartó.

  5. Mítosz: A hulladék papír szennyezi a környezetet.
    Tény: Európában a hulladék papír 70 százalékát újrahasznosítják.

    Európában a legmagasabb a papírhulladék-begyűjtés és feldolgozás aránya. A világ összes országát tekintve ez a szám több mint 50 százalék. Magyarországon meghaladja a 60 százalékot. Becslések szerint az újrahasznosítás aránya húsz év múlva közelíteni fogja a 100 százalékot.

  6. Mítosz: A papírhasználat környezetszennyező, az internet nem.
    Tény: 5 perc internethasználat ugyanannyi szén-dioxidot bocsát ki, mint egy A/4-es oldal színes nyomtatása és postázása.

    A folyamatosan növekvő digitális kommunikáció egyre több villamos energiát használ fel. A Google-használat (nem számítva az adatok tárolását) naponta 96,5 tonna szén-dioxidot bocsát ki a levegőbe. Az elektronikus hulladék mennyisége háromszor olyan gyorsan nő, mint a papírhulladéké.

  7. Mítosz: Megoldott az e-hulladék begyűjtése és feldolgozása.
    Tény: Az európai e-hulladék kétharmad részét Ázsiában és Afrikában dolgozzák fel egészségre ártalmas körülmények között.

    Világszerte évente 50 millió tonna e-hulladék keletkezik, ebből csak Kínában 25 millió tonnát dolgoznak fel. A veszélyes anyagokat tartalmazó e-hulladék feldolgozásával foglalkozók – gyakran 5–10 éves gyerekek – körében gyakoriak a súlyos bőrbetegségek és az egyéb maradandó károsodást okozó betegségek.

  8. Mítosz: A fiatalok számára a papír ósdi kommunikációs forma.
    Tény: A fiatalok 80 százaléka nem tudná elképzelni az életét papír nélkül.

    A 14–29 év közötti fiatalok körében napi szintű a mobil, tablet vagy laptop használata. A megkérdezettek 80 százaléka mégis nagyon rossznak találná, ha többet nem olvashatná nyomtatásban a kedvenc magazinját vagy emailben küldenék meg az egyetemi diplomáját.

A beküldött rajznak tükröznie kell az adott téma mondanivalóját, képi eszközökkel alátámasztani a kapcsolódó tényállítást és pozitív üzenetet közvetíteni az olvasó felé.

Az elkészült pályaműveket A/4 méretben postán kell eljuttatni a Kiíró címére (Szekszárdi Nyomda Kft., 7100 Szekszárd, Széchenyi u. 44-46, titkarsag@szekszardinyomda.hu), hajtás- és sérülésmentesen. A rajzokat jpg. formátumban, minimum 1 MB és maximum 3 MB méretben emailben is meg kell küldeni. A nevezési laphoz csatolni kell a pályázó félévnél nem régebbi fényképét.

A pályaművek beküldési határideje 2015. október 9. péntek.

Díjak

Helyi verseny győztesei:

Helyi szinten a Szervező (Szekszárdi Nyomda Kft.) iskolánként hirdet 1-2-3. helyet, azonban az országos versenyre az összes induló közül a zsűri által legtöbb pontszámot kapott pályaművet küldi be.

Az első három helyezett oklevélben és tárgyjutalomban részesül.

Országos verseny győztesei:

  • a győztes rajz, mint illusztráció, továbbá a győztes pályázó portréjának, nevének és iskolájának megjelentetése a Mítoszok és tények a papírról című prospektusban
  • oklevél
  • 1 példány a prospektusból, amelyet a verseny védnöke és a Nyomda- és Papíripari Szövetség elnöke dedikál
  • 1 példány prospektus a győztes pályázó összes osztálytársának
  • 20 példány prospektus a győztes pályázó iskolájának
  • interjú megjelentetése a győztessel nyomdaipari szakmai lap(ok)ban

Az országos pályázaton elért második és harmadik helyezett győztes oklevél jutalomban részesül, illetve fotója és neve külön feltüntetésre kerül a prospektusban.

Eredményhirdetés

A Nyomda- és Papíripari Szövetség az országos rajzpályázat eredményét díjkiosztó ünnepség keretében hirdeti ki. Az ünnepségre meghívást kap az országos versenyen induló összes pályázó.

Nevezési lap

 
 
Kezdlap | Trtnete | Termkeink | Gpparkunk | Partnereink | Naptrruhz | Kapcsolat |